Saturday, August 30, 2014

The Netherlands

Shirt COLOSEUM, Skirt H&M, Shoes PRIMARK

It has been a while that I didn´t post anything here. And during this time lot of things happend. First of all I was finishing my master degree at university, I moved back from Germany to Prague (for a while), my boyfriend went back to Brazil (and I´m planning to go there also) and we were travelling and enjoying summer. After so long time I have so many outfits and adventures to share with you. 
Let´s start with our trip to Groningen. It was my first time in Netherlands and I totally loved it. I always wanted to visit Amsterdam but some people after told me, that Groningen is almost the same like Amsterdam just no so hectic and without traffic rush. Maybe they were right - I mean, I can´t compare it but Groningen was amesome. We spent amazing time there with lot of walks around cannals, good food and chatting with friends. So I just can recommend it !
For travelling I chose one of my most comfortable skirt, sneakers and backpack which I am using almost constantly during my ways (best purchase after long time I guess) 

Už je to nějakou dobu, co jsem nepřidávala žadné příspěvky na svůj blog. A mezitím se toho spoustu událo. Začněme tím, že jsem končila svůj magisterský titul na univerzitě, přestěhovala se z Německa zpět do Prahy (alespoň na čas), můj milovaný musel zpátky do Brazílie (kam plánuji jet za ním) a také jsme cestovali a uživali si léta jak má být. Za tu dobu jsem nasbírala spoustu nových zážitků a outfitů, které bych s Vámi ráda opět sdílela.
Začněme naším výletem do Holandska, konkrétně do Groningenu. Bylo to poprvé, co jsem se tam podívala a byla jsem nadšená. Vždycky jsem chtěla navštívit Amsterdam, ale nějak to pořád nevycházelo až jsme nakonec zvolili Groningen (byli jsme v té době u přátel v Brémách a odtud je to autem 1,5hod cesty, takže paráda). Navíc mi bylo řečeno, že Groningen je skoro stejně takový jako Amsterdam, akorát ne tak hektický. a možná měli pravdu - tedy, já to nemůžu porovnat, ale Groningen mi ukázal přesně to, co jsem si přála vidět - kanály napříč celým městem, spoustu lidí na kole (což po roce v Německu, není až takový šok, ale přeci jenom tady to frčí ještě víc), coffeeshopy apod. Prostě jsme si to s přáteli skvěle užili a já Vám tenhle výlet můžu jen doporučit.
Na cestu jsem zvolila maxi pohodlnou sukni (maxi délka, maxi pohodlý), tenisky a batoh, který jednoduše nesundávám pokud jsem zrovna na cestách. Vůbec nechápu jak jsme bez něj mohla žit, protože je naprosto úžasný a vejde se mi do něj všechno.

6 comments:

 1. Hurá!!Jsi zpět :-). Maxi sukně je super!

  ReplyDelete
 2. Nice photos :)
  BLOG M&M FASHION BITES : http://mmfashionbites.blogspot.gr/
  Maria V.

  ReplyDelete
 3. You always provide quality based posts, enjoy reading your work. replica watches india

  ReplyDelete
 4. Wanted to take this opportunity to let you know that I read your blog posts on a regular basis. Your writing style is impressive, keep it up! replica watches india

  ReplyDelete