Tuesday, July 16, 2013

Panorama Tower

 Top PRIMARK, Pants H&M, Bag Tommy Hilfiger, Sandals ZARA, Sunnies Calvin Klein

Last sunday I spent all day discovering Leipzig. As a general rule I am moving on bike so I need comfy outfit. And you can bet that these trousers are. Personally I am calling them aladin trousers because they remind me pants from some fairy tale. Mostly I put just some basic top with them and accessory. This time elephant necklace and some bracelets. 
Pictures are from Panorama Tower where you can see Leipzig from the top. And last two pics are from graveyard (Sudfriedhof) which looks more like a big park with castle than cemetery. You can walk here for hours...All day was perfect weather so we finished our day in Irish Pub with glass of Guinness.

Tuto neděli jsem strávila opět poznáváním Lipska. Jelikož se pohybuju většinu času na kole, potřebovala jsem nějaký pohodlný outfit na celý den. A můžete se vsadit, že neexistuje nic pohodlnějšího na výlet než tyhle kalhoty. Osobně jim říkám aladin kalhoty, protože mi připomínají ty z pohádky. Většinou je kombinuji pouze s basic trikem a doplňky. Tentokrát náhrdelník se slonem a náramky. 
Fotky byly pořízeny na Panorama Tower, kde si můžete vychutnat výhled na celé Lipsko.Poslední dvě jsou ze hřbitova (Sudfriedhof), který spíše než hřbitov připomíná obrovský park se zámkem. Můžete se zde procházet hodiny jak je velký. Celý den navíc bylo super počasí takže jsme večer zakončili v irském baru s Guinnessem.


  No comments:

Post a Comment